12 Şubat 2017 Pazar

BADEM AĞACI, ŞİMDİLERDE AKLIM HEP SENDE.Yeşilin en güzel tonları amansız bir yarışa girdiğinde kırlardaydım. Bütün kış hayal ettiğim gibi nemli çimenlere uzanmış, muhtemelen gözle görülmez küçüklükteki onlarca canlıyı ezerek, gökyüzünün mavisini seyre dalmıştım.
Aldığım her nefesle göğsümde bilmediğim kapılar açılıyordu sanki. Mavinin genişleten, adeta içime dolan her bir zerresi düşünerek yapamadıklarımı gerçekleştiriyordu; genişliyordum, eriyordum, çoğalıyordum. Saçlarımdaki tokayı attım. Botlarımın bağcıklarını çözdüm. Çoraplarımı çıkarttım. Şimdi her bir saç telim toprağın üzerinde, kökünden ucuna kadar çimenlerin arasına iyice yayıldılar. Topuklarımda çimenlerin nemli serinini hissediyorum. Esintiyle kımıldayan yeşil bir deniz ayaklarımı ıslatırken, gözlerimi kapatıyorum; hala her şey, her yer mavi.
 
İki rengin ortasında ben bile olmayarak öylece duruyorum.
 
Baharın sınırlarımı ihlal eden, her bir hücremi kışkırtan davetine teslim, akıyorum. Ben kımıldamadığımı zannederken, kirpiklerim, saçlarım milimetrik bir dansla salınıyor. Kan damarlarım boyunca ritim tutturmuş yaşam sıvısı, akışından memnun. Kaslarım gevşemiş, dudaklarım hafif aralık.. Ben sandığım her şeyden uzak, bilinmezin kıyısındayım, huzurluyum.
 
Az ötede bir ağaç var. Kalkıp yanına gitmeliyim. Dallarındaki uçuk pembe güzellik bu mevsimin en sevdiğim badem çiçekleri! Güneş tam tepemde, gözümün ucuyla ağaca bakıyorum, sonra çimlere uzanmış bedenimi kımıldatıyorum. Ağaçla kendi varlığım arasında bir bağ kurma ihtiyacım öyle derin ki, içimden mırıldanıyorum; ikimiz de aynı toprağın üzerinde ve aynı gökyüzünün altındayız.
 
Gözlerimi kapatıyorum. Açtığımda, ağacın altındayım. Oraya nasıl gittim hiç bilmiyorum. Bütün çiçekler tazecik. Mavi gökyüzünün üzerinde öylesine gerçek dışı bir güzellik ki bu çiçekler, bencilleşiyorum; hafif bir rüzgar essin, bir kaç tanesi yüzüme düşsün istiyorum.
Oysa biliyorum, zamanı değil henüz  baharda yağacak karın.
 
Kapatıyorum gözlerimi; dudaklarımda anın güzelliğine minnettar, mevsime hayran bir tebessüm..
 
 

Hiç yorum yok: